Ośrodek trzeźwości
Ośrodek Terapii
Uzależnień
Twoja droga do trzeźwości, zaczyna się w miejscu,
w którym właśnie jesteś.

Jaki wpływ na ośrodki mózgu mają substancje narkotyczne?


mózg

Narkomania to obecnie jeden z najpopularniejszych nałogów. Z roku na rok przybywa użytkowników substancji psychoaktywnych. Są wśród nich ludzie z różnych grup wiekowych i o różnym statusie społecznym. Do niedawna po narkotyki sięgali w większości mężczyźni, dzisiaj także kobiety lubią wzmacniać swoje odczucia i rozszerzać swoją percepcję, zażywając te niebezpieczne środki. Obecnie narkomani nie są już osobami z marginesu społecznego, które żyją w biedzie, nocują pod mostami albo na dworcach i kradną, aby zdobyć pieniądze niezbędne do zakupu kolejnych dawek. Często są to ludzie majętni, robiący karierę zawodową, którzy nie mają nic wspólnego z patologią, jaką zwykliśmy utożsamiać z problemem narkotykowym. Co sprawia, że tak chętnie sięgają po środki psychoaktywne? Postaramy się to wyjaśnić w dzisiejszym wpisie! (więcej…)

Dlaczego rośnie liczba lekomanów?

lekoman

Przyjmowanie środków uspokajających, nasennych, pobudzających, przeciwbólowych jest kuszące, bo stanowi obietnicę poprawy nastroju. Dzisiaj leki nie są już przyjmowane wyłącznie z zalecenia lekarskiego i w stanie wyższej konieczności. Stanowią nieodłączny element codziennej diety. Tymczasem zaciera się wąska granica, po przekroczeniu której można mówić o lekomanii. Jest ona uznawana za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych i w XXI wieku stanowi poważny problem, którego leczenia podejmują się ośrodki terapii uzależnień. (więcej…)

Czy alkoholikiem zostaje się na zawsze?

alkoholik

Jak donoszą badania, średnia spożycia alkoholu w Polsce jest wyższa niż średnia europejska, a jej wysokość sprawia, że jako społeczeństwo znajdujemy się w “niechlubnej” czołówce. Z najnowszych badań wynika także, że problem nadużywania alkoholu dotyczy ponad 2,5 miliona Polaków. Jednocześnie szacuje się, że w rodzinach z problemem alkoholowym żyje od trzech do czterech milionów osób, w tym od półtorej do dwóch milionów dzieci. Z kolei około ośmiuset tysięcy osób w naszym kraju jest uzależnionych od alkoholu. (więcej…)

Aktualności

Wykonanie: dobre piksele