Ośrodek trzeźwości
Ośrodek Terapii
Uzależnień
Twoja droga do trzeźwości, zaczyna się w miejscu,
w którym właśnie jesteś.

Uzależnienia

Uzależnienia mają destrukcyjny wpływ na życie człowieka. Tyczy się to nie tylko osoby chorej ale również jej rodziny i bliskich. Jest wiele rodzajów uzależnień. Do najczęstszych z nich należą: alkoholizm, lekomania i narkomania. Nadużywanie alkoholu, czy narkotyków negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym. Aby poradzić sobie z uzależnieniem, należy poddać się specjalistycznej terapii. Skuteczność leczenia uzależnień zwiększa się, gdy osoba chora otrzymuje wsparcie bliskich na każdym etapie leczenia nałogu.

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie to choroba, która utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Pojęcie uzależnienia używane jest w odniesieniu do konkretnej substancji, np. alkoholu, czy narkotyków, a także zachowania osoby uzależnionej od tych substancji. Granica uzależnienia jest bardzo cienka. Kiedy pojawia się problem z ograniczeniem spożywania pewnych substancji lub kontrolą własnych zachowań, możemy mówić o uzależnieniu. Osoba chora bardzo często nie zdaje sobie sprawy ze swojego nałogu, który wpływa negatywnie na jej zdrowie psychicznie i fizyczne. Osoba uzależniona od alkoholu, leków, czy narkotyków nie jest w stanie samodzielnie wyjść z nałogu. O pomoc należy zwrócić się do specjalisty.

Skąd biorą się uzależnienia?

Na pytanie o to skąd się biorą uzależnienia niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Naukowcy, wśród najczęstszych przyczyn wymieniają jednak czynniki psychospołeczne, jak stres w pracy i w życiu rodzinnym, brak akceptacji środowiska, brak wsparcia społecznego, czy społeczne przyzwolenie do nadużywania substancji uzależniających. Brak umiejętności poradzenia sobie z jakimś problemem, bardzo często kończy się sięgnięciem po różne używki, które prowadzą do uzależnienia. Samodzielne próby poradzenia sobie z nałogiem zazwyczaj okazują się nieskuteczne.

Rodzaje uzależnień

Uzależnienia dzielą się na uzależnienia fizjologiczne, uzależnienia psychiczne i uzależnienia społeczne. Uzależnienia fizjologiczne (lub inaczej fizyczne) to silna potrzeba zażywania jakiejś substancji, np. alkoholu, czy narkotyków odczuwana jako dolegliwość fizyczna. O uzależnieniu psychicznym (psychologicznym) mówimy wówczas gdy osoba chora nie potrafi zaprzestać zachowań kompulsywnych. Cechami charakterystycznymi uzależnienia jest obsesja zażywania substancji, czy wykonywania konkretnych czynności nawet po wielu latach abstynencji. Uzależnienie społeczne wiąże się z zażywaniem środków psychotropowych pod wpływem towarzystwa lub panującej mody, które to staje się nawykowe.

Leczenie uzależnień w Łomży

Pierwszym krokiem do walki z uzależnieniem jest przyznanie się przed samym sobą, że ma się problem. Żadna terapia nie zadziała na osobę, która nie chce zmienić swojego życia. Bardzo trudno jest się wyzwolić od nałogu. Jednym z wielu sposobów leczenia uzależnień jest psychoterapia, odtruwanie organizmu i leczenie farmakologiczne. Ogromnie ważne jest również aby rodzina osoby uzależnionej poddała się terapii aby lepiej zrozumieć problemy i potrzeby bliskiej osoby zmagającej się z chorobą. Leczeniem uzależnień w Łomży zajmują się doświadczeni instruktorzy i certyfikowani specjaliści, którzy przez lata działalności Ośrodka Terapii Uzależnień Trzeźwość pomogli wielu osobom na drodze do trzeźwości. Prowadzimy terapie indywidualne, grupowe, a także sesje weekendowe oraz konsultacje diagnostyczne ze specjalistą.W Ośrodku Terapii Uzależnień w Łomży zajmujemy się leczeniem takich problemów jak:

Alkoholizm

Alkoholizm (choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu) jest okresowym spożywaniem alkoholu w celu uzyskania określonych doznań psychicznych, takich jak: poprawa samopoczucia, zapomnienie o problemach. Choroba regulowana jest przymusem spożywania używki. Istotą alkoholizmu jest uzależnienie psychiczne oraz fizyczne osoby. Pierwsze – objawiające się potrzebą picia dla poprawy nastroju, drugie – widoczne w utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, wzrostem tolerancji, a także zespołem abstynencji.

Dowiedz się więcej…

Lekomania

Lekomania (zależność lekowa, lekozależność) jest formą toksymanii, uzależnieniem od leków, wywołującym określone stany psycho-fizyczne. Charakterystycznym przejawem lekomanii są zmiany w zachowaniu połączone z potrzebą, a nawet przymusem okresowego bądź stałego przyjmowania leków. Konieczność ta wynika z chęci osiągnięcia pożądanego w danej chwili stanu psychicznego czy fizycznego lub z uniknięciem nieprzyjemnych doznań bólu, lęku, bezsenności, stresu, itp. Lekomania jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia z uwagi na możliwość łatwego przedawkowania.

Dowiedz się więcej…

Narkomania

Narkomania (uzależnienie od narkotyków) jest zespołem zjawisk psychicznych oraz somatycznych, które wynikają z oddziaływania na organizm środków odurzających. Znamiennym objawem narkomanii jest konieczność przyjmowania narkotyków ze stałą tendencją do zwiększania dawki lub mocy środków. Niezwykle niebezpieczne w przypadku narkomanii są silne zaburzenia psychiczne, które uniemożliwiają osobie uzależnionej dostrzeżenie skali i rozmiarów problemów, co najczęściej ma tragiczne skutki.

Dowiedz się więcej…

Odwyk

Odwyk (leczenie odwykowe) to określenie zespołu czynności podejmowanych wobec osoby uzależnionej, która pragnie zerwać z nałogiem. Termin odwyk najczęściej obejmuje terapie uzależnień, gdzie stosuje się różne metody i techniki leczenia, w tym psychoterapie oraz leczenie farmakologiczne. Program odwyku jest dobierany indywidualnie do każdej osoby i może przebiegać dwoma torami: po pierwsze – jako terapia grupowa, po drugie – jako terapia indywidualna. Niekiedy stosuje się obie te formy jednocześnie dla wzmocnienia motywacji u pacjenta.

Dowiedz się więcej…

Aktualności

12
lip
Jakie sytuacje mogą spowodować powrót do nałogu i co zrobić, by temu zapobiec?

Uzależnić można się od wszystkiego, choć alkohol, narkotyki, leki i hazard, są najbardziej zgubnymi nałogami. Nie ma jednak sytuacji bez…

18
cze
Zapaść alkoholowa – co to takiego i jak sobie z nią radzić?

Jednym z poważniejszych zagrożeń czyhających na osoby borykające się z problemem nadużywania alkoholu jest zapaść alkoholowa. Jest ona skutkiem niewydolności…

03
cze
Jakie są najczęstsze zachowania zastępcze?

Wychodzenie z nałogu to proces, który wymaga pracy oraz wsparcia środowiska: zarówno przyjaciół i rodziny, jak i otoczenia zawodowego. Podczas…

Wykonanie: dobre piksele