Objawy uzależnienia
Uzależnienie od alkoholu jest powszechnym problemem, który dotyczyć może wielu osób wokół nas, a nawet nas samych. Często nadmierne picie jest jednak bagatelizowane i wydaje się, że łatwo będzie kontrolować je w przyszłości, a wszelkie symptomy uzależnienia nie są dostrzegane. Jakie są najważniejsze objawy uzależnienia od alkoholu i jak je rozpoznawać?
Podstawowe objawy alkoholizmu
Specjaliści ustalili sześć podstawowych objawów alkoholizmu, do których należą:
- Silna potrzeba lub poczucie przymusu picia alkoholu.
- Objawy abstynencyjne oraz picie alkoholu w celu ich złagodzenia lub zapobiegania alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu – subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania.
- Upośledzona zdolność kontrolowania picia, trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, w zakończeniu picia lub z kontrolowaniem picia do wcześniej założonego poziomu.
- Koncentracja życia wokół picia.
- Zmiana tolerancji na alkohol.
- Picie alkoholu pomimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia.
Ustalone zostało, że występowanie u danej osoby co najmniej trzech z tych sześciu objawów jest uzależnieniem i w takiej sytuacji należy podjąć odpowiednie kroki, mające na celu ograniczenie picia i nie dopuszczenie do rozwoju nałogu. Organizm szybko przystosowuje się do coraz większych dawek i przestaje uważać alkohol za substancję trującą, w związku z czym trzeba zachować największą ostrożność.
Inne niepokojące oznaki
Powyższe sześć objawów to nie jedyne niepokojące zjawiska, jakie towarzyszą nadmiernemu spożywaniu alkoholu. Szczególną uwagę warto zwrócić wtedy, gdy dana osoba:
- pije w samotności i przed południem,
- pije „na odwagę” przed spotkaniami z innymi ludźmi albo walcząc w ten sposób ze stresem,
- chowa alkohol i kłamie w związku z jego spożyciem,
- robi długie przerwy abstynencyjne, które przerywa albo wraca do picia po ich zakończeniu,
- miewa tzw. urwane filmy, a więc nie pamięta fragmentów z poprzedniego dnia czy wieczora,
- ma świadomość nadużywania alkoholu i próbuje nad tym zapanować, wyznaczając sobie okresy abstynencji – jest to niepokojący objaw bez względu na to czy uda się wytrwać w postanowieniu, czy też nie.
Dzięki tym symptomom można zmierzyć się ze swoim problemem, jednak zalecane jest udanie się do specjalisty, bowiem to on będzie w stanie obiektywnie ocenić naszą sytuację oraz podjąć działania w przypadku większego problemu.
Aktualności
Problem uzależnień od substancji psychoaktywnych wśród dzieci i młodzieży jest bardzo poważny. Doprowadza do ciężkich zaburzeń psychicznych i problemów zdrowotnych,…
Ośrodek leczenia uzależnień oferuje kompleksowe usługi dla pacjentów, którzy zmagają się z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków czy leków. Wyspecjalizowane placówki…
Ośrodek odwykowy to placówka, w której przeprowadzanie jest leczenie pacjentów uzależnionych od alkoholu, leków czy narkotyków. Celem pobytu w ośrodku…