Ośrodek trzeźwości
Ośrodek Terapii
Uzależnień
Twoja droga do trzeźwości, zaczyna się w miejscu,
w którym właśnie jesteś.

Typy alkoholizmu

Alkoholizm to chroniczna choroba, która może prowadzić nawet do śmierci. Wraz z kontynuowaniem picia pojawiają się zmiany fizyczne, emocjonalne i społeczne. Uzależnienie od alkoholu może mieć różny przebieg, który zależny jest od indywidualnych cech osobowościowych każdego człowieka, wiekiem, czy płcią. Podobnie jak każda inna choroba, alkoholizm posiada kilka etapów. Podstawową typologią alkoholików jest ta opracowana przez E.M. Jellinka.

Podstawowe typy uzależnień Jellinka

  1. Alkoholizm typu Alfa – oparty na czynnikach psychologicznych. Teoretycznie najmniej groźny, ale również mający bardzo negatywny wpływ na życie uzależnionego, który nie jest w stanie poradzić sobie ze stresem albo trudnymi sytuacjami i sięga po alkohol. Uśmierza w ten sposób psychiczne i fizyczne cierpienia, pijąc zbyt dużo i w nieodpowiednich sytuacjach.
  2. Alkoholizm typu Beta – oparty na czynnikach społecznych. Picie spowodowane jest normami środowiskowymi, obyczajami i sytuacjami społecznymi, a podstawowymi problemami uzależnionych mogą być marskość wątroby czy niedożywienie wynikające z nadmiernego picia.
  3. Alkoholizm typu Gamma – najbardziej typowa forma choroby, postępuje od uzależnienia psychologicznego do fizycznego. Występuje stopniowa utrata kontroli nad piciem i zwiększająca się tolerancja. W przypadku zaprzestania picia można zaobserwować u uzależnionego trzęsienie się oraz drżenie.
  4. Alkoholizm typu Delta – uzależniony kontroluje ilość, lecz nie jest zdolny do całkowitego zaprzestania picia. Ma często związek z regularnym piciem napojów niskoprocentowych, które pozwalają na długotrwałe utrzymanie stałego poziomu alkoholu we krwi. Szkody dla organizmu pojawiają się powoli.
  5. Alkoholizm typu Epsilon – okresowe upijanie się osoby, która jest w stanie bez problemu wytrzymać bez alkoholu długi czas, ale po nim zaczyna spożywać alkohol bardzo intensywnie, aż do pojawienia się stanu osłupienia.

Alkoholizmowi można starać się zapobiec niezależnie od jego fazy. Najczęściej osoba uzależniona od alkoholu nie jest w stanie sobie pomóc, dlatego może liczyć na wsparcie specjalistów w zakresie terapii alkoholowej. Leczenie alkoholizmu zaczyna się już w momencie chęci podjęcia leczenia i uświadomienia sobie konsekwencji choroby.

Aktualności

08
Lis
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o odwyku narkotykowym

Terapia leczenia uzależnień to długi oraz niełatwy proces. Stanowi on nie tylko fizyczny wysiłek związany z odtruwaniem organizmu, ale także…

04
Lis
Detoks alkoholowy – w domu czy w szpitalu?

Na polskim rynku dostępna jest coraz większa liczba podmiotów świadczących usługi pielęgniarskie w domach pacjentów. Wśród nich można znaleźć tzw….

03
Paź
Rola rodziny i przyjaciół w leczeniu uzależnień

Leczenie uzależnień, a szczególnie alkoholizmu, lekomanii czy narkomanii jest bardzo trudne. W tym okresie bardzo ważnym elementem jest wsparcie rodziny….

Wykonanie: dobre piksele