Ośrodek Terapii
Uzależnień
Twoja droga do trzeźwości, zaczyna się w miejscu,
w którym właśnie jesteś.

Tramadol (Tramal)

Tramal (chlorowodorek tramadolu) jest syntetycznym, opioidowym lekiem przeciwbólowym. Oddziałuje na receptory opioidowe oraz hamuje zwrotny wychwyt noradrenaliny i serotoniny w synapsach w rdzeniu kręgowym. Wykazuje także działanie uspokajające, przeciwkaszlowe. Ma działanie 5 do 10 razy słabsze od morfiny. Stosuje się go w leczeniu ostrych i przewlekłych bólów np. nowotworowych, zawałowych, pourazowych, pooperacyjnych, nerwobólów oraz bólów w przebiegu stanów zapalnych. Występuje najczęściej w postaci kapsułek, roztworu do wstrzykiwań, kropli doustnych, czopków doodbytniczych. Jest to silny lek z grupy opioidów i jak inne tego typu środki szybko może wywołać uzależnienie fizyczne jak i psychiczne. Tramal podobnie jak większość opioidów używany jest jako narkotyk i coraz bardziej popularny wśród młodzieży, głównie z powodu niskiej ceny w porównaniu do nielegalnych środków odurzających. Jest atrakcyjny dla młodych ludzi gdyż daje poczucie błogości, pobudzenie, euforię. Ponieważ chlorowodorek tramadolu powoduje uzależnienie, po odstawieniu mogą wystąpić objawy abstynencyjne, takie jak pobudzenie, lęk, nerwowość, bezsenność, nadmierna aktywność ruchowa, drżenie, objawy majaczeniowe, objawy żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, biegunki, bóle brzucha, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, tachykardia, zapaść naczyniowa, bóle mięśni i stawów, drgawki.

Rodzice nastolatków powinni być czujni i uważni na wszelkie zmiany nastroju i zachowania u swoich dzieci. Warto zwrócić uwagę, gdy dziecko jest pobudzone, lub nadmiernie ospałe. Również nieadekwatne do sytuacji zachowania i stany psychiczne takie jak: euforia, niepokój, stany splątania, zaburzenia równowagi, uczucie zmęczenia i oszołomienia, zaburzenia nastroju, zmiany aktywności, mogą świadczyć o zażywaniu Tramalu. Środek ten wywołuje także zwężenie źrenic, co może pomóc rodzicom w rozpoznaniu sytuacji.

Maksymalna dawka dobowa preparatu wynosi 400 mg chlorowodorku tramadolu. Warto podkreślić, że po przekroczeniu 400 mg staje się on bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia, ponieważ istnieje duże ryzyko wystąpienia drgawek, łącznie z utratą przytomności. Przedawkowanie Tramalu może się objawiać wymiotami, omdleniem, spadkiem ciśnienia tętniczego, tachykardią, niewydolnością oddechową, uogólnionymi napadami drgawek, śpiączką – w takim wypadku należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Skutki nadużywania Tramalu mogą być tragiczne i nieodwracalne. Nawet w krótkim czasie może dojść do poważnego uszkodzenia wątroby lub serca. Samo uzależnienie jest konsekwencją nieodwracalną. U osoby uzależnionej następują negatywne zmiany we wszystkich sferach życia, zmienia się osobowość i stosunek do życia, coraz trudniej radzić sobie w rzeczywistości i rozwiązywać codzienne problemy, trudniej też cieszyć się życiem na trzeźwo.

Tramal jest bardzo silnym lekiem i nie wolno łączyć go z alkoholem. Łączenie tych dwóch substancji powoduje nasilenie ich działania i może spowodować niebezpieczne dla zdrowia i życia powikłania. Mogą nasilić się wszelkie działania niepożądane zarówno Tramalu jak i alkoholu. Poza tym groźna w skutkach, szczególnie u osób młodych może być utrata kontroli nad zachowaniem. Odurzenie, wzrost agresji, utrata świadomości mogą prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji.

Już w dawkach od 150 mg podanych jednorazowo wywołuje senność lub pobudzenie, euforię, oszołomienie, zaburzenia równowagi oraz różne (zależne od osoby i przyjętej dawki) reakcje psychiczne.

Tramadol może wywołać (w zależności od dawki):

 • poczucie błogości
 • pobudzenie
 • euforię
 • senność
 • oszołomienie
 • zaburzenia równowagi
 • osłabienie
 • stany splątania
 • trudności w zasypianiu
 • bóle i zawroty głowy
 • suchość w ustach
 • zaburzenia w oddawaniu moczu
 • objawy niepożądane ze strony układu krążenia: niemiarowe bicie serca, przyspieszenie czynności serca
 • duszność i omdlenia

Aktualności

18
kwi
Wesołych Świąt

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składam wiosenne życzenia, aby w czas Święta Paschy w Waszych sercach, rodzinach i domach…

17
kwi
www.life4style.pl

http://life4style.pl/life4style/zdrowie-i-uroda/173-porady-ekspertów/8879-ibogaina-złoty-środek-czy-ściema.html   Pod tym linkiem możecie przeczytać ciekawy artykuł o IBOGAINIE.  Zapraszamy. Ekspertem, który wypowiedział się na jej temat jest…

23
gru
WESOŁYCH ŚWIĄT

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragniemy przesłać najserdeczniejsze życzenia. Niech nadchodzące Święta będą dla Was niezapomnianym czasem spędzonym bez…

Wykonanie: dobre piksele