Amnezja alkoholowa i jej wpływ na człowieka
Alkoholizm to nałóg, który ma negatywny wpływ na psychikę, więzi społeczne, a także na zdrowie fizyczne. Jednym ze skutków nadmiernego i długotrwałego nadużywania alkoholu jest amnezja alkoholowa. Na czym polega to zjawisko?
Czym jest amnezja alkoholowa?
Amnezja alkoholowa, czyli tzw. urwany film lub luki w pamięci, może mieć zarówno charakter krótkotrwały, jak i długotrwały. Zjawisko to jest związane z negatywnym wpływem alkoholu na ludzki mózg oraz na cały system nerwowy. Niestety, z czasem zachodzące zmiany stają się nieodwracalne, co na zawsze zmienia jakość naszego życia.
Dziury pojawiające się w pamięci mają związek z uszkodzeniem hipokampu, czyli niewielkiej części mózgu, która jest odpowiedzialna za przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej.
Co ważne:
- podczas amnezji alkoholowej nie następuje utrata przytomności,
- zjawisko to może pojawić się nawet po wypiciu stosunkowo niewielkiej ilości alkoholu,
- podczas zaniku pamięci osoba uzależniona może dopuszczać się różnych, często potępianych społecznie czynów, których nie wykonałaby w normalnych warunkach.
Amnezja alkoholowa – jak sobie pomóc?
Należy podkreślić, że amnezja alkoholowa świadczy o tym, że nałóg wyrządził już ogromne szkody w naszym organizmie. Nie można więc lekceważyć tego, co się dzieje. Konieczne jest podjęcie leczenia neurologicznego oraz walka z nałogiem.
Oczywiście samodzielne poradzenie sobie z alkoholizmem jest trudne. Jeśli więc chcesz zmienić swoje życie i zawalczyć o zdrowie, zachęcamy Cię do odwiedzenia naszej strony internetowej.
Nasz prywatny ośrodek terapii uzależnień Trzeźwość od lat prowadzi terapię osób uzależnionych od alkoholu. Jednostki, które nie są pewne, co do wzięcia udziału w terapii, zapraszamy na konsultacje diagnostyczne.