Lekomania jest problemem społecznym, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie, w tym również w Polsce. W ostatnich latach wzrost liczby osób uzależnionych od leków można zauważyć szczególnie wśród młodzieży i osób starszych. Przyczyną tego zjawiska może być łatwy dostęp do leków oraz brak właściwej edukacji na temat ich stosowania. Osoby uzależnione często nie zdają sobie sprawy z ryzyka, jakie niesie za sobą nadużywanie leków, a także z konsekwencji zdrowotnych, które mogą wyniknąć z tego typu zachowań. Osoba uzależniona zażywa leki bez wskazań lekarza i często w zbyt dużych dawkach, co może prowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci. Uzależnienie od leków jest równie poważną chorobą, jak alkoholizm, czy narkomania i wymaga specjalistycznego leczenia.
Objawy uzależnienia od leków
Rozpoznanie uzależnienia od leków bywa trudne, zwłaszcza na początku. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne sygnały, które mogą wskazywać na problem. Do najbardziej charakterystycznych objawów lekomanii należą między innymi nadmierne zażywanie leków, przedłużanie okresu ich stosowania, a także niepokój i lęk związany z brakiem dostępu do nich. Jest to choroba, która w początkowej fazie może być trudna do zdiagnozowania, gdyż bardzo łatwo jest przeoczyć moment, w którym lek przestaje spełniać swoje zadanie i zaczyna siać spustoszenie w organizmie. Osoba uzależniona jest przekonana, że nie może funkcjonować bez niego, a odstawienie może wywołać zespół abstynencyjny. Dlatego najlepiej przeprowadzić odwyk od leków pod okiem specjalistów.
Zespół abstynencyjny
Częste przyjmowanie leków skutkuje przyzwyczajeniem się organizmu do danej substancji psychoaktywnej. Nagłe odstawienie środka przez osobę uzależnioną może wywołać tzw. zespół odstawienia leków, którego najczęstszymi objawami są: problemy ze snem, drgawki, lęk i niepokój, problemy z apetytem oraz obniżony nastrój. Mogą wystąpić również objawy grypopodobne i psychotyczne, jak omamy i halucynacje. Osobę uzależnioną od przyjmowania leków cechuje także chwiejność emocjonalna. Leczenie zespołu abstynencyjnego powinno być prowadzone pod kontrolą specjalisty. Różni się ono w zależności od rodzaju substancji oraz nasilenia objawów,ale zawsze obejmuje psychoterapię, która pomaga w radzeniu sobie z emocjami i zachowaniami związanymi z uzależnieniem.
Najpopularniejsze leki uzależniające
Do najbardziej popularnych leków uzależniających zaliczane są leki przeciwbólowe oraz uspokajające. Leki przeciwkaszlowe przyjmowane w znacznie większej ilości niż ta zalecana na ulotce, również mogą powodować uzależnienie, ponieważ zawierają substancje takie jak pseudoefedryna, kodeina, czy dekstrometorfan. Jednoczesne przyjmowanie różnych leków może prowadzić do niebezpiecznych interakcji, które z kolei zwiększają ryzyko uzależnienia. Na przykład, jednoczesne stosowanie leków przeciwbólowych i uspokajających może prowadzić do nasilenia działania tych ostatnich, co zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych oraz uzależnienia.
Istnieje wiele leków o silnym działaniu uzależniającym. Leki najczęściej stosowane w celu odurzenia się lub uzależniające: