Narkomania to podstępna choroba, prowadząca do wyniszczenia organizmu, negatywnie oddziałująca zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Do najczęściej nadużywanych substancji należy amfetamina, kokaina, LSD czy dopalacze. Oprócz odwyku narkotykowego, któremu poddawane są w naszym ośrodku osoby uzależnione od „twardych” narkotyków, oferujemy również leczenie uzależnienia od marihuany. Terapia przeprowadzana jest przez profesjonalistów, którzy kompleksowo pomogą w uporaniu się z uzależnieniem.
Etapy odwyku narkotykowego
Zazwyczaj jeszcze zanim pacjent rozpocznie właściwy odwyk narkotykowy, konieczne jest przeprowadzenie odtrucia. Detoks polega na gwałtownym odstawieniu środków psychoaktywnych. Niesie on za sobą ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak bezsenność, gorączka, bóle, drżenie mięśni (jest to tak zwany zespół abstynencyjny). Jednak objawy te są zazwyczaj łagodzone za pomocą środków farmakologicznych. Na tym etapie przeprowadza się także wywiad lekarski i w razie potrzeby pacjent kierowany jest na badanie krwi bądź narządów wewnętrznych. Następnie przeprowadzana jest tak zwana rehabilitacja. Jest to rozpoczęcie właściwej terapii, obejmuje zarówno terapię indywidualną, jak i grupową. W trakcie zajęć grupowych przekazywana jest wiedza na temat uzależnień, ich mechanizmów i radzenia sobie w sytuacji uzależnienia. Ostatnim etapem odwyku narkotykowego jest postrehabilitacja. Obejmuje ona powrót do życia poza ośrodkiem. W tym etapie pacjent musi wykorzystać wiedzę uzyskaną podczas terapii.
Nasz ośrodek oferuje kompleksową i profesjonalną pomoc w poradzeniu sobie z uzależnieniem od narkotyków. Jeśli zmagasz się z tym problemem, skontaktuj się z nami w celu zapoznania się ze szczegółami przeprowadzanej przez nas terapii.
Odwyk narkotykowy — Łomża
Przebieg odwyku narkotykowego w Łomży, w ośrodku terapii Tęcza dostosowany jest do potrzeb i możliwości każdego pacjenta oraz stopnia jego uzależnienia. Każdorazowo zaczynamy od określenia stanu zdrowia osoby uzależnionej oraz szczegółowej diagnozy. Po rozmowach z członkami rodziny oraz samym pacjentem ustalamy dalsze kroki, które należy podjąć, by pomóc choremu uporać się z uzależnieniem. Lekarz określa jakie narkotyki wywołują nałóg i ustala plan leczenia oraz określa czas jego trwania.
Następnie przeprowadzany jest detoks organizmu, którego czas uzależniony jest od substancji psychoaktywnej, od której uzależnił się pacjent. Podczas trwania odtruwania organizmu chory jest pod stałą opieką medyczną, pielęgniarską i lekarską. Personel na bieżąco reaguje na zmiany zachodzące w stanie zdrowia pacjenta. Po udanym detoksie organizm jest oczyszczony, ale problem uzależnienia pozostaje, dlatego zalecamy terapię odwykową, która zmienia sposób myślenia pacjenta i pozwala mu wywalczyć lepszą jakość życia.
Ile trwa odwyk? Narkotyki twarde i miękkie
Czas potrzebny na odtrucie organizmu uzależniony jest od kilku czynników. Dlatego tak ważna jest dokładna diagnoza pacjenta, to dzięki niej określa się, ile będzie trwał odwyk. Narkotyki długo po zażyciu mają wpływ na cały organizm. W naszym ośrodku leczymy osoby uzależnione od:
- amfetaminy — środka pobudzającego o działaniu psychostymulującym, detoks trwa około 10 dni,
- kokainy — bardzo silnie uzależniający środek o działaniu pobudzającym, oczyszczanie z niego organizmu trwa około 10 dni,
- opiatów — silnie uzależniające substancje powodujące euforie i działające przeciwbólowo, detoks trwa około dwóch tygodni, w zależności od stopnia uzależnienia pacjenta,
- marihuany — mimo tego, że zaliczana jest do lekkich narkotyków, potrafi uzależnić psychicznie, odtruwanie organizmu po regularnym zażywaniu trwa około 10 dni,
- substancji halucynogennych i innych narkotyków.