W wielu kręgach alkohol, ze względu na swoje działanie, jest kojarzony z dobrą zabawą i często zdarza się, że impreza bez jego udziału nie może się odbyć. Sięgając po kieliszek warto wiedzieć, jaki jest wpływ alkoholu na organizm, bo chociaż zaczyna się niewinnie i zabawnie, w dalszej perspektywie nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do ogromnych, nieodwracalnych szkód. Nawet niewielka ilość wypitego alkoholu wpływa na zachowanie człowieka i powoduje obniżenie sprawności funkcjonowania układu nerwowego. Co dzieje się z alkoholem w organizmie człowieka?
Najczęściej występujące problemy
Substancje wyskokowe działają na mózg, w związku z czym wywołują różnorodne reakcje zależne od wagi, wieku, szybkości picia oraz innych cech. Każdy pijący alkohol doskonale wie, jak bardzo upośledza on koordynację ruchową, która jest najbardziej powszechnym skutkiem jego zażywania. Negatywnym skutkiem jest również brak kontroli nad własnym zachowaniem i brak racjonalnego myślenia w przypadku spożycia zbyt dużej ilości trunku. Pijący miewają również problemy z zapamiętywaniem informacji i przyswajaniem nowej wiedzy, a także z rozmywaniem się widzianego obrazu. Często dochodzi również do odwodnienia organizmu, co ma związek z brakiem możliwości wchłaniania przez nerki zbyt dużej ilości wody i, co za tym idzie, zbyt częstym oddawaniem moczu w trakcie spożywania alkoholu.
Poważne zmiany i szkody w organizmie
Dużo poważniejsze szkody w organizmie pojawiają się w przypadku długotrwałego picia i nadużywania alkoholu. Najczęściej występują problemy ze zbyt intensywnie pracującą wątrobą, która w końcu staje się niewydolna i dochodzi do jej marskości. Bardzo niebezpieczne są liczne zmiany w mózgu, które mogą doprowadzić do utraty pamięci krótkotrwałej i niezdolności nabywania nowej wiedzy czy umiejętności, zaburzeń postrzegania czasu i przestrzeni czy nieodczuwania empatii. Uszkodzeniu ulec może także mięsień sercowy (w wyniku zmniejszenia jego masy) oraz układ nerwowy, powodując ból i sztywność ruchów.
Wpływ alkoholu na organizm objawia się również w:
- bezsenności,
- zaczerwienieniach skóry i niebezpiecznych mutacjach,
- zwiększaniu masy ciała,
- trudnościach z chodzeniem,
- bełkotliwej mowie,
- zamazanym obrazie,
- zwolnionym czasie reakcji,
- złym samopoczuciu, wynikającym z zespołu abstynencyjnego, a więc popularnego kaca.
Częste picie alkoholu, zwłaszcza w dużych ilościach może prowadzić do uzależnienia. W ośrodku Trzeźwość zajmujemy się odtruwaniem organizmu z alkoholu, prowadząc terapię uzależnień, oferując konsultacje psychologiczne oraz zapewniając opiekę medyczną osób przebywających w ośrodku.