Dlaczego kodeina uzależnia?
Kodeina jest związkiem chemicznym wchodzącym w skład wielu leków przeciwbólowych. Niestety stosowana w nadmiarze oraz niezgodnie z zaleceniami lekarza, może powodować uzależnienie. Z czego to wynika oraz jak to ostatnie się objawia?
Jak działa kodeina i dlaczego uzależnia?
W praktyce kodeina jest pochodną morfiny i jej działanie polega na eliminowaniu bólu. Dodatkowo wpływa na receptory opioidowe redukując odruch kaszlu, a także zmniejsza wydzielanie śluzu, powodując zagęszczenie wydzieliny w drogach oddechowych.
Kiedy kodeina uzależnia?
Przewlekłe stosowanie kodeiny i to w większych dawkach, niestety może skutkować uzależnieniem. Wynika to także z faktu, że jej większe dawki mają działanie relaksacyjne i mogą wprawiać w euforię, choć u niektórych osób objawy to także halucynacje, stany lękowe oraz nadmierna agresja. Uzależnienie od kodeiny skutkuje jednak przede wszystkim:
- zaburzeniami pracy serca,
- otępieniem,
- dreszczami,
- zawrotami głowy,
- dolegliwościami ze strony układu pokarmowego takimi jak wzdęcia,
- poważnymi problemami z oddychaniem, prowadzącymi nawet do napadów lękowych.
Jakie są skutki uzależnienia od kodeiny?
Psychiczne uzależnienie od tej substancji rozwija się naprawdę szybko, wystarczy bowiem już nawet kilka dni jej regularnego przyjmowania. Po próbach odstawienia pojawia się myśl o konieczności przyjęcia kolejnej dawki, a jeśli nie zostanie ona zaspokojona, wówczas dołączają objawy takie jak drażliwość, problemy ze snem, a także potrzeba zażycia substancji tak, jak ma to miejsce w przypadku innych narkotyków. Może pojawić się również utrata dotychczasowych zainteresowań oraz zaniedbywanie codziennych obowiązków.
Jak widać kodeina stosowana niezgodnie z zaleceniami lekarza może powodować uzależnienia. Właśnie dlatego jeśli lek ją zawierający zostanie pacjentowi przepisany, trzeba przyjmować go tylko i wyłącznie wedle zaleceń lekarza oraz w ustalonych dawkach. W przeciwnym wypadku można narazić się na niebezpieczne i długofalowe skutki zdrowotne oraz konieczność specjalistycznego leczenia.