Jak alkohol wpływa na wygląd?
Nadmierne spożycie alkoholu oraz alkoholizm są przyczyną wielu problemów rodzinnych, społecznych i zawodowych. Każdego roku tysiące osób trafiają do polskich ośrodków leczenia uzależnień. Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną, która jest szeroko promowana w filmach, teledyskach i reklamach telewizyjnych, gdzie pomija się negatywne konsekwencje związane z nadużyciem trunków. Warto pamiętać, że poza oczywistymi trudnościami związanymi ze zmianą zachowania i sposobu postrzegania rzeczywistości, alkohol wpływa również na zdrowie i wygląd człowieka.
Alkohol i jego wpływ na wygląd człowieka
Regularne spożywanie alkoholu ma szkodliwy wpływ na wygląd skóry, która jest największym organem ludzkiego organizmu. Staje się ona pomarszczona i popękana, traci na jędrności i sprężystości, przez co człowiek wydaje się starszy, aniżeli jest w rzeczywistości. Alkohol niszczy także włosy, które stają się bardziej wysuszone, a przez to łamliwe i podatne na rozdwajanie. Obniża poziom cynku w organizmie, przez co osłabia paznokcie oraz włosy, powodując ich wypadanie. Nadmierne spożycie alkoholu powoduje również rozszerzenie naczyń krwionośnych i trwałe zaczerwienienie skóry twarzy, co może powodować trwałe uszkodzenia naskórka. U części osób pojawiają się również cienie pod oczami, a gałki oczne nabierają żółtego odcienia, co jest częstą oznaką żółtaczki.
Skutki spożycia alkoholu
Do najczęstszych skutków zdrowotnych związanych z regularnym piciem alkoholu zalicza się przede wszystkim uszkodzenia układu nerwowego, które objawiają się w zaburzeniach precyzyjnego myślenia, logicznego rozumowania, zapamiętywania. Upośledzona zostaje uczuciowość wyższa obejmująca postępowanie zgodne z etyką i moralnością, a także poczucie więzi rodzinnych.