Jak przekonać uzależnionego do leczenia alkoholizmu?
Podstawowym elementem leczenia alkoholizmu jest świadomość posiadania tej choroby. Osoba uzależniona musi przyznać przed sobą, że ma problem, a następnie odpowiedzialnie poddać się leczeniu. Bez tego terapia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów . Bardzo często jednak chorzy nie chcą przyznać, że są uzależnieni. Zdarza się i tak, że pomimo świadomości istniejącego schorzenia nie chcą poddać się leczeniu. Zmotywowanie uzależnionego do podjęcia stosownej terapii to bardzo trudne zadanie , którym zwykle obarczone są osoby najbliższe – partnerzy, dzieci, przyjaciele, rodzice. Jak należy się zachować w takich sytuacji?
Czy można zmotywować do leczenia osobę uzależnioną od alkoholu?
Najtrudniej pomagać osobie, która tej pomocy nie chce i zdecydowanie ją odrzuca. A takie przypadki zdarzają się niestety dość często. Jednocześnie podjęcie profesjonalnej terapii jest bardzo ważne, gdyż rozwój choroby może prowadzić do bardzo poważnych zmian w osobowości i skrajnego wyniszczenia fizycznego . Najbliższe otoczenie zwykle chce osobie uzależnionej pomóc, ale nie jest to łatwe, gdyż w swoim piciu nie widzi problemu.
Niejednokrotnie możemy usłyszeć pogląd głoszący o konieczności “sięgnięcia dna” przez chorego, co będzie dla niego najlepszą mobilizacją do działania. Spokojne oczekiwanie na taki moment może być jednak dość niebezpieczne i bardzo bolesne, zarówno dla osoby chorej, jak i bliskich. Takie podejście tylko w bardzo nielicznych przypadkach rzeczywiście okazuje się skuteczne. Trudno cierpliwie czekać, aż osobie uzależnionej rozpadnie się rodzina, straci pracę, spowoduje wypadek samochodowy lub zniszczy sobie zdrowie. Dlatego każdy, kto chce pomóc, tej pomocy powinien udzielić . Warto jednak odpowiednio się do tego przygotować.
Osoba, która planuje przeprowadzić taką interwencję względem uzależnionego, może sama zgłosić się do Ośrodka Terapii Uzależnień i porozmawiać ze specjalistą, który dokładnie wyjaśni, na czym polega uzależnienie od alkoholu. Bardzo ważne jest zrozumienie, że uzależniony nie sięga po alkohol umyślnie, ale dlatego, że boryka się z poważną chorobą. Już sama ta wiedza zmniejsza poziom frustracji, złości i bezradności.
Umiejętna mobilizacja osoby uzależnionej do leczenia jest bardzo ważna, ponieważ alkoholizm to choroba, która może doprowadzić nawet do przedwczesnej śmierci . Optymistyczny jest jednak fakt, że można ją skutecznie leczyć.