Jak skutecznie porzucić uzależnienie?
Uzależnienie się od nikotyny czy alkoholu jest procesem, który bardzo ciężko odwrócić. Niesie za sobą poważne konsekwencje. Począwszy od niemiłego zapachu, wysokich kosztów po występowaniu nowotworów złośliwych płuc, przełyku, jamy ustnej. Mimo, że palenie i picie jest tak szkodliwe nie odstrasza to korzystania z tych drobnych „przyjemności”. A czy w ogóle można rzucić takie uzależnienia?
Jak rozpoznać początek nałogu?
Może niektórym to pytanie wyda się śmieszne. Jak, jak? Niestety nie zawsze sięgając po 20 papierosa uświadamiamy sobie, że to już nie jest z własnej woli. Uzależnienie od nikotyny jest na podłoży nie tylko fizycznym, czyli obejmującej zmiany zachodzące w organizmie. Odbywa się również na podłożu behawioralnym. Rzucając palenie w niepamięć odchodzi pewien etap życia, już nie będzie wyskakiwania z pracy na przerwę papieroskową, zamienienie kilku słów. Na początku chęć palenia nie jest podyktowana potrzebą utrzymania odpowiednio wysokiego poziomu nikotyny, ale raczej z poprawieniem nastroju, odreagowaniu stresu. Fizyczna potrzeba tytoniu pojawia się później. Warto przyjrzeć się swoim nawykom.
Motywacja
Podstawowym warunkiem sukcesu jest motywacja do walki z nałogiem. Aby osiągnąć sukces można skorzystać z kilku dróg. Po pierwsze można stopniowo ograniczać liczbę papierosów. Rzucić palenie z dnia na dzień. Warto pomyśleć o wprowadzeniu aktywności fizycznej, aby móc w inny sposób niż palenie rozładować stres, napięcie. Można też zrezygnować z napojów, które powodują myśl o sięgnięciu po papierosa typu kawa, czy alkohol. Dobrym sposobem jest dawanie nagród samemu sobie. Wszystkie metody wymagają dużej samokontroli.
Grupy wsparcia
Bardzo sprawdzają się, dają poczucie zjednoczenia, wspólne motywowanie, implementowanie nowych nawyków. Sesje grup wsparcia umożliwiają wymianę doświadczeń. Cóż, warto rzucać palenie grupowo, wtedy unikamy pokus np. w domu, kiedy partnerka wychodzi na papierosa.