Jakie są pierwsze sygnały świadczące o uzależnieniu od alkoholu?
Choroba alkoholowa bywa podstępna. Nie zważa na wiek, wykształcenie, zawód, status materialny itd. Jej rozwój we wstępnej fazie może przebiegać bez wyraźnych objawów, a osoba uzależniona często sama nie zdaje sobie sprawy z nałogu. Niestety “cienka granica” między okazjonalnym piciem a nieustannym poszukiwaniem okazji do picia z czasem może ulec całkowitemu zatarciu. Dlatego już przy pierwszych objawach świadczących o uzależnieniu warto podjąć stosowne działanie. Leczenie alkoholizmu , jak w przypadku wielu innych chorób, warto podjąć jak najwcześniej, gdyż w ten sposób mamy duże szanse, aby uniknąć przykrych konsekwencji dla zdrowia psychicznego, fizycznego i społecznego.
Pierwsze objawy uzależnienia nie zawsze są jednoznaczne
Początkowe objawy we wstępnej fazie choroby alkoholowej mogą nie wzbudzać żadnych podejrzeń ani u potencjalnego alkoholika, ani u osób postronnych. Często zachowanie uzależnionego nie odbiega zbytnio od zachowań ludzi zdrowych, sięgających po trunki okazjonalnie. W tym przypadku decydujące jest samo podejście alkoholika do picia , który jest przekonany, że alkohol działa na niego wyjątkowo odprężająco, redukuje napięcie i niepokój, ośmiela. Uzależniony chętnie sięga po alkohol, aby poprawić sobie humor, odstresować się, zapomnieć o problemach codzienności. Zdarza się, że pije, gdy go coś zdenerwuje, gdy odczuwa smutek, gdy pojawią się jakieś trudności. Podświadomie szuka okazji do picia.
Z czasem jest w stanie wypić więcej niż uprzednio. Zaczyna popijać alkohol nawet w sytuacjach i miejscach nieodpowiednich, np. w godzinach pracy. Z czasem może pojawić się odruch sięgania po alkohol i trudna do kontrolowania chęć wypicia . Uzależniony może również popijać w samotności. Często też chowa alkohol przed bliskimi i kłamie w związku z jego spożyciem.
6 podstawowych objawów alkoholizmu
Alkoholizm to choroba przewlekła i stale postępująca . Początkowa faza, która może trwać nawet kilka lat, z czasem osiągnie kolejne etapy, dające znacznie bardziej jednoznaczne objawy. Możemy wyróżnić 6 podstawowych symptomów choroby alkoholowej . Tak naprawdę już po stwierdzeniu u danej osoby występowania 3 z nich należy podjąć stosowne kroki w stronę skutecznego leczenia alkoholizmu , aby nie dopuścić do rozwoju nałogu.
Do wspomnianych objawów zaliczamy:
- Bardzo silna chęć picia, wręcz poczucie przymusu sięgnięcia po alkohol.
- Objawy abstynencyjne oraz sięganie po alkohol dla złagodzenia lub przeciwdziałania objawom alkoholowego zespołu abstynencyjnego.
- Utrata kontroli nad piciem. Trudności w powstrzymaniu się od picia, zakończeniu picia i kontrolowaniu picia alkoholu do założonego poziomu.
- Dostosowywanie swojego życia do potrzeb związanych z alkoholem.
- Zmiana tolerancji organizmu na alkohol.
- Nadmierne spożywanie alkoholu pomimo świadomości jego szkodliwego wpływu na organizm.