Kim jest tzw. sponsor AA?
Alkoholizm to choroba, z którą nie powinno się zmagać samemu. Każdy, kto przeżywa trudności na tle uzależnienia, powinien móc liczyć na wsparcie kogoś z zewnątrz. Kimś takim jest oczywiście terapeuta, który pomaga przeprowadzić alkoholika przez cały proces leczenia. Czasami jednak potrzebny jest jednak ktoś jeszcze. Ktoś, kto nie tyle wskaże właściwą drogę, ile da swoim przykładem świadectwo tego, że da się wyjść na prostą. Kimś takim jest sponsor.
Sponsor jako dobry przewodnik na drodze do trzeźwości
Jaka jest dokładnie rola sponsora? To po prostu inny alkoholik, który ma stanowić wsparcie dla drugiego chorego. Relacja tych dwóch osób opiera się na zasadzie równości i polega na wzajemnym dzieleniu się doświadczeniem. Dzięki temu anonimowy alkoholik ma wsparcie nie tylko w autorytecie, jakim jest terapeuta, lecz także w kimś podobnym jemu samemu. Kimś, kto przechodzi przez to samo i z tego względu dobrze rozumie specyfikę różnych problemów.
Sponsorzy mogą się do siebie wzajemnie zwracać z prośbą o podtrzymanie na duchu w trudnych chwilach czy pomoc w określonej kwestii. Dlatego ważne jest to, aby sponsor był osobą godną zaufania. Kimś, na kim można polegać. Jego wybór jest ważny dla powodzenia terapii i dla samopoczucia uczestnika. Sponsor sprawia, że anonimowy alkoholik nie jest sam i może w każdej chwili liczyć na pomocną dłoń. A to samotność często bywa jedną z największych przeszkód do osiągnięcia powodzenia w leczeniu.
Charakterystyczną cechą sponsoringu w ramach relacji anonimowych alkoholików jest to, iż nie mają one jakiegoś sztywno określonego kształtu. Każdorazowo mogą one być dostosowane do tego, jakie usposobienie ma każdy z uczestników terapii i czego właściwie oczekuje. Pozwala to na nawiązanie przyjacielskich relacji, które mają szanse się utrzymać również i po zakończeniu całego procesu leczenia. Wszystko zależy od tego, jak dobrze będzie się współpracowało uczestnikom i czy zyskają oni nadzieję na dalsze kontynuowanie znajomości.