Formy pomocy osobom uzależnionym od narkotyków
Narkomania to choroba, która polega na uzależnieniu od narkotyków, czyli substancji psychoaktywnych, wpływających na czynności mózgu. Jak każde inne uzależnienie wymaga stosownego leczenia . Bez odpowiedniej terapii choroba będzie postępować, zagrażając zdrowiu, a nawet życiu. Osoby sięgające po narkotyki, a także ich bliscy, powinni skorzystać z form pomocy, które oferowane są przez specjalistyczne Ośrodki Terapii Uzależnień .
Narkomania – specjalistyczna terapia jest konieczna
Narkomania to bardzo złożona, a jednocześnie podstępna choroba. Wpływa na ośrodkowy układ nerwowy człowieka i z czasem prowadzi do psychicznego, fizycznego i emocjonalnego wyniszczenia . Uzależnienie od narkotyków wymaga wdrożenia specjalistycznego leczenia. I chociaż zwykle jest to proces długi i żmudny, to stanowi jedyną szansę na skuteczne wyzwolenie się z nałogu.
Tak jak w przypadku każdej innej choroby, im wcześniej podjęte zostanie leczenie, tym większe szanse na oczekiwane rezultaty. Niestety uzależnieni bardzo często zwlekają z terapią. Faza inicjacji to okres początkowych “eksperymentów”, kiedy człowiek dopiero poznaje i próbuje różnorodnych substancji psychoaktywnych. Później następuje etap zażywania. Im częściej narkotyki są zażywane, tym szybciej pojawią się negatywne zmiany obejmujące nie tylko zdrowie i psychikę, ale również kontakty międzyludzkie czy sytuację materialną. Niestety granica między fazą zażywania a fazą uzależnienia jest bardzo cienka. Uzależniony sięga po substancje psychoaktywne często i nie jest w stanie odmówić sobie kolejnej dawki narkotyków.
Kiedy pojawia się tzw. głód narkotykowy , czyli silna i niemożliwa do opanowania potrzeba zażycia substancji odurzającej, utrata kontroli nad ilością i częstotliwością przyjmowania narkotyków, zwiększanie dawek , konieczne jest wdrożenie stosownej terapii . Oprócz tego zawsze pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego w przypadku odstawienia substancji uzależniającej.
Jak leczy się uzależnienie od narkotyków?
Jak już zostało wspomniane, leczenie narkomanii to długotrwały i kilkuetapowy proces, który wymaga trafnej diagnozy, a następnie doboru odpowiedniej metody terapeutycznej. Pierwszym etapem jest detoksykacja, czyli odtruwanie organizmu. Chory musi przygotować się na to, że usuwanie toksyn z organizmu nie jest przyjemne i wiąże się z silnymi objawami głodu narkotycznego. Jednocześnie jest to konieczne, aby całkowicie trzeźwy pacjent mógł kontynuować terapię w specjalistycznym ośrodku.
Dobór konkretnych metod terapeutycznych zależy od stopnia uzależnienia oraz indywidualnej sytuacji pacjenta. Zwykle wdrażana jest terapia narkotykowa grupowa i indywidualna. Celem jest wdrożenie trwałych zmian we wszystkich sferach życiowych pacjenta.
Leczenie narkomanii jest skuteczne i przynosi pozytywne oraz — co najważniejsze — długotrwałe rezultaty, jednak tylko wtedy, gdy podjęta zostanie specjalistyczna pomoc i nadzór lekarski. Istotną rolę ogrywa również skuteczne przeciwdziałanie nawrotom, a także — jeśli to możliwe — praca również z najbliższą rodziną.