Kilka porad dla współuzależnionych
Nie od dziś wiadomo, że uzależnienie jest problemem, który dotyczy wszystkich członków rodziny. Jeśli problem alkoholowy, narkotykowy lub lekomania pojawił się w naszej rodzinie, musimy sobie zdawać sprawę z problemy współuzależnienia. Według psychologów, współuzależnieniem jest określany stan adaptacji do patologicznych warunków oraz dysfunkcji życia rodzinnego spowodowanych przez osobę uzależnioną. Osoba współuzależnienia charakteryzuje się negowaniem własnych potrzeb na rzecz innych, nadmiernym poczuciem kontroli oraz niemożnością odejścia od partnera. Współuzależnienie jest zaburzeniem , który także powoduje wycofanie się z życia społecznego, myśląc, że z problemem poradzimy sobie sami. Osobom współuzależnionym towarzyszą także takie emocje jak lęk, złość, nienawiść, poczucie winy, bezradność czy wstyd.
Współuzależnienie jest stanem, o którym warto porozmawiać ze specjalistom. Ośrodki uzależnień prowadzą konsultacje także dla osób współuzależnionych. Terapia, która jest przeprowadzona przez specjalistów, sprawi, że na problem uzależnienia naszej najbliższej osoby, spojrzymy z innej perspektywy. Psychoterapia zapewni nie tylko wsparcie, ale także zrozumiemy mechanizmy jakie towarzyszą osobie uzależnionej. Problematyka osób współuzależnionych zostało określone w latach 80-tych. Żony lub parterki alkoholików chcąc uzyskać kontrolę nad piciem męża, partnera traktuje to jako swój priorytet, wpadając tym samym w mechanizm uzależnienia i pułapkę , z której ciężko jest wyjść.
Terapia współuzależnienia
Kiedy w domu pojawia się problem uzależnienia, często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak łatwo wejść w pułapkę współuzależnienia. Patologiczne zachowania partnera wpływają destrukcyjnie na całą rodzinę. Dlatego warto zdecydować się na terapię, która nie tylko pomoże zrozumieć problem, ale przede wszystkim pomoże osobie współuzależnionej poradzić sobie z sytuacją domową. Program terapii jest indywidualnie dostosowany do osobistych przeżyć i doświadczeń pacjenta. Psychoterapia porusza także doświadczenia i problemy osobiste, które powstały w dzieciństwie, wychowując się w rodzinach dysfunkcyjnych.