Majaczenie alkoholowe. Delirium tremens w teorii i praktyce
Choroba alkoholowa to złożone zjawisko, które ciągnie za sobą poważne konsekwencje zarówno w czasie jej trwania, jak i w momencie wychodzenia z nałogu. Jednym z groźnych momentów jest tzw. majaczenie alkoholowe, czyli delirium tremens. Na czym ono polega? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Czym jest majaczenie alkoholowe (delirium tremens)?
Delirium tremens, czyli delirium alkoholowe to zjawisko występujące w czasie nagłego odstawienia alkoholu. Może ono pojawić się w ciągu kilku dni od zmiany i potrwać również kilka dni. Majaczenie alkoholowe zaliczane jest do powikłań zespołu abstynencyjnego i może być niebezpieczne dla zdrowia.
Delirium tremens wynika z faktu, że organizm jest przyzwyczajony do regularnego dostarczania mu różnego rodzaju trunków. Gdy ich zabraknie, ciało wchodzi w stan szoku i przestaje działać prawidłowo. Dochodzi bowiem do wzrostu beta-hydroksylazy dopaminy, co wpływa negatywnie na ośrodkowy układ nerwowy.
Majaczenie alkoholowe – co warto wiedzieć?
Objawy świadczące o majaczeniu alkoholowym to m.in. zaburzenia orientacji, wahania nastroju, omamy słuchowe i wzrokowe, halucynacje, odczuwanie lęku, ale także gorączka, wymioty, potliwość, wzrost ciśnienia, drgawki czy ataki agresji.
Należy pamiętać, że majaczenie alkoholowe może być groźne dla zdrowia i życia. Konieczna jest więc pomoc specjalisty, a niejednokrotnie hospitalizacja. W poważnych sytuacjach wdrożone zostaje leczenie farmakologiczne oparte na lekach przeciwlękowych i uspokajających.
Wspomniane wyżej informacje wyraźnie wskazują na to, że leczenie alkoholizmu jest poważną sprawą. Duże znaczenie ma stałe korzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy zapewnią nam nie tylko wsparcie psychologiczne, ale również przygotują nas na ewentualne komplikacje.