Pierwsze kroki leczenia narkomanii
Narkotyki są bardzo niebezpiecznymi substancjami, którymi w bardzo szybki sposób można się uzależnić. Posiadanie narkotyków jest nielegalne, zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 3 lat. Przyczyn po których sięgamy po narkotyki jest mnóstwo. Jednak najczęściej sięgamy po nie kiedy nie radzimy sobie z otaczającą nas rzeczywistością. Przyjmując narkotyki nasza świadomość ucieka w zupełnie nierealny świat, świat bez problemów, konfliktów, stresów. Zdarza się także, że sięgamy po narkotyki, ponieważ nasze najbliższe towarzystwo, z którym spędzamy czas, zażywa środki odurzające.
Najczęściej przyjmowanymi narkotykami są kokaina, heroina, środki psychotropowe. Do zażywania narkotyków mogą posłużyć igły, strzykawki, okopcone łyżki lub fifki. Kiedy nasz organizm po dłuższym przyjmowaniu narkotyków zaczyna się buntować, wysyła nam sygnały, dzięki którym powinna nam się zapalić czerwona lampka. Objawami, które mogą wskazywać na uzależnienie od środków psychoaktywnych to zmiana wyglądu, sposobu mówienia, bóle głowy, zaburzenia w odżywianiu, trudności w koncentracji, drażliwość, agresja, urojenia lub omamy. Warto wspomnieć także o chorobach, jakie się mogą pojawić. Zaliczamy do nich przede wszystkim zakażenie wirusem HIV, żółtaczka typu B i C, a także zmiany w psychice, które często są nieodwracalne.
Leczenie narkomanii
Jeśli zauważymy, że ktoś z naszych najbliższych radykalnie zmienił swoje zachowanie, towarzystwo lub zaobserwowaliśmy inny objaw uzależnienia od narkotyków, należy jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie. Jeśli rozmowa z osobą uzależnioną nie pomaga, należy niezwłocznie rozpocząć leczenie w ośrodku. Poddanie się leczeniu jest dobrowolne, dlatego narkoman musi sobie zdawać sprawę ze sposobu leczenia. Leczenie narkomanii jest długotrwałym procesem, wymagającym konsekwencji i cierpliwości. Najskuteczniejsze leczenie, które może zakończyć się sukcesem, jest skorzystanie z fachowej i profesjonalnej poradni. Program terapii jest indywidualnie dopasowany do osoby uzależnionej. Rozmowy indywidualne, grupowe, opieka lekarzy specjalistów w trudnym momencie detoksykacji oraz wiara, sprawi, że walka z nałogiem może się udać.