Polineuropatia jako przykład choroby alkoholowej
Nadużywanie alkoholu ma wpływ na cały organizm. Niektóre negatywne skutki są widoczne niemal od razu, a inne dają o sobie znać z opóźnieniem. Niestety, z alkoholizmem wiążą się także bardzo poważne schorzenia, które znacząco obniżają komfort życia. Przykładem jest polineuropatia. Czym ona jest? I jakie daje objawy? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Czym jest polineuropatia alkoholowa?
Polineuropatia alkoholowa nazywana jest zespołem obwodowym. Chodzi o schorzenie wywołane uszkodzeniem i stanem zapalnym obwodowego układu nerwowego, związane z długotrwałym i nadmiernym spożywaniem alkoholu.
Wczesne objawy polineuropatii alkoholowej to m.in. uczucie mrowienia, zaburzenia czucia, zaburzenia ruchu mięśni i zasinienia. Niestety, choroba ta jest postępująca, co oznacza, że z biegiem czasu negatywne objawy nasilają się i postępują. W dalszej fazie choroby osoba cierpi także na zanik mięśni, niedowład kończyn, ból neuropatyczny, niegojące się owrzodzenia, czy zaburzenia funkcji seksualnych.
Objawy, których doświadcza pacjent, zależą od tego, jakie nerwy zostały uszkodzone przez alkoholizm.
Diagnozowanie i leczenie polineuropatii alkoholowej
Pacjent, który odczuwa pierwsze problemy ze strony układu nerwowego powinien jak najszybciej poszukać wsparcia specjalisty. Diagnostyka polineuropatii polega na przeprowadzeniu wywiadu, badaniach fizykalnych i badaniach obrazowych.
Leczenie polega oczywiście na całkowitej zmianie dotychczasowego stylu życia i na odtruciu alkoholowym. Duże znaczenie ma także suplementacja bazująca przede wszystkim na przyjmowaniu witamin z grupy B. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwdepresyjnych. Na odzyskanie sprawności ma również wpływ fizjoterapia prowadzona pod okiem specjalisty.