Trzy etapy leczenia narkomanii
Uzależnienie od narkotyków, jak każde inne, uprzykrza życie uzależnionemu i jego bliskim. Do jego objawów należą głód narkotyczny, silna potrzeba, czy wręcz przymus dostarczania danej substancji do organizmu i w efekcie tego posuwanie się do wszystkiego, aby ją dostarczyć. Uzależnienie jest zaburzeniem zdrowia tak fizycznego, jak i psychicznego. W przypadku narkomanii, która charakteryzuje się wyjątkowo szybkim na tle innych chorób przebiegiem i gwałtownością, leczenie narkomanii zawsze wymaga pomocy specjalisty. Psychoterapia taka odbywa w trzech etapach.
Etap pierwszy – detoksykacja
Detoksykacja polega na gwałtownym odstawieniu nadużywanej substancji. Ze względu na silny wpływ substancji psychoaktywnych na organizm występuje wtedy zespół abstynencyjny. Polega on na szeregu dolegliwości fizycznych (bóle, biegunka, uczucie zimna, drżenia mięśni, bezsenność, gorączka). Detoks stanowi fazę wstępną dalszego leczenia narkomanii, ponieważ nie da się go zacząć bez zaprzestania zażywania danej substancji i oczyszczenia z niej swojego organizmu. Specjaliści psychoterapeuci przeprowadzający terapię na etapie detoksykacji będą ładzić zespół abstynencyjny i jednocześnie świadczyć pomoc psychologiczną, która pozwoli prawidłowo wkroczyć na etap drugi.
Etap drugi – rehabilitacja
Moment rozpoczęcia rehabilitacji jest jednocześnie początkiem właściwej terapii. Składa się ona z wielu etapów, które nie tylko pozwalają wykształcić odpowiednie umiejętności, ale także są dawką wiedzy na temat nas samych, narkotyków i świata. Podczas psychoterapii uzależnień rozpoznaje się także mechanizm stojący za uzależnieniem od narkotyków. Istotny aspekt zaczynania odpowiedzialnego życiu stanowią wartości i duchowość. Polega ona na odnalezieniu celu w życiu i zbudowania systemu wartości. Jest to bardzo istotne, ponieważ to godny cel nadaje nam motywacji do życia w godny sposób.
Etap trzeci – leczenie postrehabilitacyjne
Po ukończeniu psychoterapii należy przygotować plan działania polegający na zdrowieniu i powracaniu do życia bez uzależnienia. Oznacza to leczenie postrehabilitacyjne. Umiejętności potrzebne do zdania egzaminu z tej części leczenia psychoterapeuta powinien pomóc nam zbudować na etapie psychoterapii podczas trwania rehabilitacji. Składają się na nie przede wszystkim umiejętność skutecznego odmówienia narkotyku oraz wyjaśnienia innym, dlaczego się do odmawia. Takie wyjaśnienie pozwala zrozumieć innym, dlaczego nie powinni proponować byłemu uzależnionemu danej substancji. Na tym etapie warto uczestniczyć w sesjach zapobiegania nawrotom uzależnienia.