Wszystko, co powinieneś wiedzieć o odwyku narkotykowym
Terapia leczenia uzależnień to długi oraz niełatwy proces. Stanowi on nie tylko fizyczny wysiłek związany z odtruwaniem organizmu, ale także wymaga świadomości związanej z koniecznością szukania pomocy i podjęcia leczenia. Często jest to doświadczenie niezwykle bolesne dla uzależnionego. Warunkiem podjęcia terapii jest absolutna trzeźwość, która wymagana jest podczas pobytu w ośrodku leczenia.
Badania poprzedzające detoks
Przed przystąpieniem do odtruwania organizmu przeprowadzany jest szczegółowy wywiad medyczny , który ma na celu wykrycie ew. schorzeń pacjenta, które trzeba uwzględnić podczas procesu leczenia. Pacjent podlega także badaniom krwi, EKG, konsultacja psychologiczna oraz inne badania mające na celu ocenić jego ogólny stan zdrowia. Dlatego, aby przyspieszyć całą procedurę, warto zabrać ze sobą ważną dokumentację medyczną.
Przebieg odtruwania organizmu po narkotykach
Detoks jest istotną procedurą leczenia uzależnienia od narkotyków, jego celem jest usunięcie szkodliwych substancji z organizmu chorego oraz możliwe złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego , dzięki czemu zmniejsza się potrzeba zażycia narkotyków. Podczas odtrucia podawane są nie tylko leki objawowe, ale także kroplówki mające na celu zapobieganie odwodnieniu oraz zawierające fosforany, witaminy, sód oraz glukozę, pozwalające przywrócić równowagę elektrolitową. Dzisiejsze terapie odwykowe charakteryzują się tym, że pozwalają oczyszczać nawet z bardzo silnych substancji, czasami także dopalaczy.
Dochodzenie do zdrowia pod okiem terapeuty
Po przeprowadzeniu detoksu antynarkotykowego stan psychiczny pacjent nadal wymaga poprawy, a niejednokrotnie znacznie się pogarsza, przez to, że chory odczuwa poczucie pustki, obniżenie nastroju, ale także psychiczną potrzebę powrotu do nałogu, który kojarzy mu się z euforycznymi doświadczeniami, pozwalającymi uciec od codzienności. Dlatego detoks nie jest końcem terapii, a jedynie jej pierwszy etapem. Jego następstwem powinna być terapia prowadzona przez psychologa działającego w nurcie leczenia uzależnień