Zapaść alkoholowa – co to takiego i jak sobie z nią radzić?
Jednym z poważniejszych zagrożeń czyhających na osoby borykające się z problemem nadużywania alkoholu jest zapaść alkoholowa. Jest ona skutkiem niewydolności krążenia, bardzo często objawia się utratą przytomności a brak otrzymania w porę odpowiedniej pomocy medycznej może skończyć się śmiercią. Jak radzić sobie z zapaścią alkoholową? Na czym ona polega?
Jakie są objawy nadchodzącej zapaści alkoholowej?
Zapaść alkoholowa zwykle związana jest z chorobą alkoholową. Trzeba wiedzieć, że ciągłe przyjmowanie alkoholu etylowego w pewnym momencie jest odbierane przez organizm jako trucizna, staje się on toksyną, która upośledza pracę głównych narządów wewnętrznych człowieka. W wyniku nadużycia używki następuje zapaść krążeniowa, czyli spłycenie oddechu oraz przyspieszenie i zarazem słabnięcie tętna.
Do zapaści dochodzi w momencie kiedy serce wyrzuca zbyt mało krwi do krwiobiegu bądź objętość krwi w naczyniach krwionośnych jest nieadekwatnie niska do ich szerokości. W konsekwencji prowadzi to do spadku ciśnienia krwi.
Wczesnymi objawami zbliżającej się zapaści krążeniowej są nudności, wymioty, zawroty głowy, uczucie zimna i niepokój. W następnej kolejności pojawia się przyspieszony i spłycony oddech, bladość skóry i nadmierna potliwość. Dana osoba może zgłaszać osłabienie, uczucie duszności i nadmierne pragnienie. Po czym może dojść do utraty przytomności, tętno będzie szybkie, ale słabe podobnie jak oddech, który w najgorszym przypadku może ulec zatrzymaniu.
Jak pomóc osobie w zapaści?
Ze względu na poważne ryzyko zagrożenia życia konieczne jest wezwanie do takiej osoby pogotowia ratowniczego, do czasu przyjazdu ekipy należy ułożyć chorego w pozycji bezpiecznej, tj.bocznej ustalonej, co zapobiega udławieniu i uduszeniu się wymiocinami. Nie wolno podawać jej żadnych płynów, tym bardziej jedzenia i koniecznie nie dopuścić do przyjmowania kolejnych porcji alkoholu. W razie ustania akcji serca należy przystąpić do resuscytacji.