Ośrodek trzeźwości
Ośrodek Terapii
Uzależnień
Twoja droga do trzeźwości, zaczyna się w miejscu,
w którym właśnie jesteś.

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi uzależnień?

proszkiNiestety istnieje szereg czynników, które sprzyjają rozwojowi uzależnień. Już sama ich świadomość może sprawić, że uda nam się zminimalizować ryzyko pojawiania się takiego problemu w naszym życiu. O jakie dokładnie czynniki chodzi?

Jakie są czynniki psychiczne wpływające na rozwój uzależnień?

Są to przede wszystkim trudne stany psychiczne, zwłaszcza te przedłużające się w czasie, takie jak przewlekły stras, depresja oraz ogólny dyskomfort spowodowany swoją sytuacją życiową. Wszelkie przytłaczające problemy dnia codziennego także zdecydowanie zwiększają ryzyko sięgnięcia po substancje pozwalające przynieść ulgę, oczywiście tylko krótkotrwałą.

W tej grupie czynników warto wymienić również nieumiejętność wyrażania swoich emocji. Część osób próbuje sobie radzić z tym problemem choćby poprzez picie alkoholu, który jest katalizatorem emocji, przynajmniej na krótki czas.

Niestety sporadyczne sięganie po alkohol, leki lub narkotyki często w mgnieniu oka zmienia się w nałóg, którego nie sposób wyleczyć bez fachowej pomocy. Objawy uzależnienia dodatkowo stanowią nowe źródło problemów, zarówno zdrowotnych, jak i osobistych, dlatego też doprowadzają do nakręcenia spirali problemów, a nie do ich rozwiązania.

Jakie czynniki społeczne wpływają na rozwój uzależnień?

Warto wspomnieć również o czynnikach społecznych, w tym środowisku rodzinnym, które modeluje postawy dzieci do substancji działających w sposób uzależniający. Badania pokazują bowiem, że za inicjację alkoholową w większości przypadków wcale nie odpowiada grupa rówieśnicza, odbywa się ona bowiem w domu rodzinnym. To prosta droga do torowania nałogu w późniejszym wieku oraz poważnych problemów z tym związanych.

Warto wymienić też dostępność do różnego rodzaju środków psychoaktywnych. Im jest ona bowiem większa, tym większe ryzyko sięgania po nie (zaobserwowano to przede wszystkim na przykładzie alkoholu).

Niestety liczba czynników, które sprzyjają rozwojowi uzależnień jest naprawdę długa. Na pomoc nigdy nie jest jednak za późno. Sprawdź, jak możemy Cię wesprzeć.

Aktualności

Wykonanie: dobre piksele