Ośrodek trzeźwości
Ośrodek Terapii
Uzależnień
Twoja droga do trzeźwości, zaczyna się w miejscu,
w którym właśnie jesteś.

Odtrucie alkoholowe

Nadmierne zażywanie alkoholu, narkotyków, substancji chemicznych czy farmakologicznych wiąże się zazwyczaj z problemami ze zdrowiem, pogorszeniem stanu psychicznego, a także problemami w życiu osobistym. Pierwszym krokiem do zwalczenia nałogu jest odtrucie alkoholowe, które najczęściej rozpoczyna się detoksem i walką z objawami zespołu abstynencyjnego.

Pokonać zespół abstynencyjny

Kiedy kończy się kontakt z substancją, którą przyjmowało się regularnie od dłuższego czasu, pojawia się zespół abstynencyjny. Objawia się on wieloma nieprzyjemnymi symptomami, z którymi trudno sobie poradzić osobie uzależnionej. Należą do nich między innymi lęk, niepokój, bezsenność, bóle mięśni i ciała, ogólne rozdrażnienie, a nawet problemy z układem pokarmowym czy krążenia. Towarzyszą temu często biegunki, zaburzenia pracy serca, zaburzenia osobowości i wahania ciśnienia.

Wszystkie te nieprzyjemne symptomy związane są z głodem biochemicznym, który wynika z gwałtownej zmiany na poziomie metabolicznym, i pojawiają się niezależnie od typu alkoholizmu. Bardzo trudno poradzić sobie zarówno z głodem psychicznym, jak również fizycznym i dlatego też osoby uzależnione bardzo często nie są w stanie wygrać z potrzebą ponownego zażycia substancji. Kiedy tzw. ciągi trwają przez długi czas, samodzielne odstawienie jest tym bardziej utrudnione.

Detoks alkoholowy – szansa na odtrucie

Sposobem na złagodzenie nieprzyjemnych i niebezpiecznych dla zdrowia objawów jest detoks alkoholowy, który ma na celu przywrócenie równowagi psychicznej i fizycznej osoby uzależnionej. Początkowym jego etapem jest odtruwanie i uważane jest za bardzo trudny czas dla pacjenta. Konieczna jest tutaj specjalistyczna opieka lekarzy oraz zapewnienie jak najlepszych warunków do walki ze skutkami nadmiernego zażywania alkoholu, oraz związanych z tym ciągów. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, ponieważ ludzie posiadają różne organizmy i inaczej znoszą rozmaite sytuacje.

Detoks monitorowany przez personel medyczny

Alkohol zawiera bardzo dużo toksyn oraz substancji szkodliwych, które prowadzą do powolnego wyniszczenia organizmu. Odtrucie alkoholowe, czy też detoksykacja to pierwszy etap leczenia uzależnień w naszym ośrodku w Łomży. Celem detoksu alkoholowego jest wyeliminowanie z organizmu toksycznych związków pochodzących z alkoholu etylowego oraz złagodzenie psychicznych i fizycznych skutków abstynencji alkoholowej. Tylko detoks przeprowadzony pod kontrolą lekarza gwarantuje bezpieczeństwo i komfort chorego podczas leczenia uzależnienia.

Odtrucie alkoholowe optymalnie rozłożone w czasie

Aby detoks alkoholowy był maksymalnie skuteczny, niezwykle istotne jest jego rozłożenie w czasie. Dzięki temu proces doprowadzania organizmu do trzeźwości będzie skuteczny, podobnie jak odtruwanie, które polega na podawaniu odpowiednich płynów za pomocą kroplówki, dzięki czemu możliwe jest zniwelowanie objawów występujących w trakcie zespołu abstynencyjnego w leczeniu narkomanii czy alkoholizmu. Nieetycznym i bardzo niebezpiecznym dla zdrowia pacjenta błędem, jakiego dopuszczają się niektóre ośrodki odwykowe, jest tzw. odtruwanie ekspresowe, które grozi poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. Zbyt szybkie obniżanie poziomu alkoholu jest więc postrzegane jako najgorszy z możliwych sposobów detoksykacji, na której skuteczny efekt potrzeba co najmniej kilku dni. Można leczyć szybko, byle nie zbyt krótko.

Co dalej?

Odtrucie alkoholowe nie jest ostatecznym, ale dopiero pierwszym etapem tego, aby pacjent mógł rozpocząć walkę ze swoim nałogiem. Po całkowitym detoksie oraz przejściu w stan abstynencji pod kontrolą lekarzy przychodzi czas na zastanowienie się „co dalej”. Pacjent poddawany jest opiece terapeutycznej, a kontynuacja leczenia doraźnego polega na podawaniu określonych środków farmakologicznych. W trakcie detoksu alkoholowego udziela się porad i wskazówek, a także wskazuje się miejsca, w których całkowicie można wyeliminować problem w sferze psychiki.

Przerwanie ciągu alkoholowego to sukces i fundament, na którym warto budować swoje dalsze życie bez alkoholu czy innych substancji uzależniających. Najbardziej istotna jest bowiem chęć powrotu do normalności i naprawienia swojego życia, co najczęściej jest największym problemem osób uzależnionych.

Aktualności

12
sierpień
Dlaczego kodeina uzależnia?

Kodeina jest związkiem chemicznym wchodzącym w skład wielu leków przeciwbólowych. Niestety stosowana w nadmiarze oraz niezgodnie z zaleceniami lekarza, może…

22
czerwiec
Alkoholizm jako problem wśród młodzieży

Jak od lat pokazują dane, alkohol jest psychoaktywną substancją najczęściej przyjmowaną przed młodzież. Powoduje on także uzależnienie, przez co można…

01
kwiecień
Jaki wpływ na ośrodki mózgu mają substancje narkotyczne?

Narkomania to obecnie jeden z najpopularniejszych nałogów. Z roku na rok przybywa użytkowników substancji psychoaktywnych. Są wśród nich ludzie z…

Wykonanie: dobre piksele