Leczenie lekomanii
Twoja droga do trzeźwości, zaczyna się w miejscu,
w którym właśnie jesteś.

Lekomania

Uzależnienie od substancji uspokajających, nasennych, przeciwbólowych lub innych, jest tak samo poważną chorobą jak alkoholizm czy narkomania. Często jest bagatelizowane ze względu na to, że nie jest to przecież nie narkotyk, ani alkohol. Nie zażywa się go dla zabawy czy przyjemności, a jedynie dla poprawy zdrowia. Nie zmienia to faktu, że każdy środek który wpływa na zmianę samopoczucia może spowodować uzależnienie. W ostatnim czasie nastąpił znaczny wzrost produkcji i spożycia różnego rodzaju substancji. Wynika to z coraz większych możliwości medycyny i większego zapotrzebowania społeczeństwa na skuteczne poprawianie samopoczucia. Tempo współczesnego życia powoduje u wielu osób przemęczenie psychicznie i fizyczne. Coraz częściej poszukują one środków, które mogą przynieść ulgę i komfort psychiczny. Potrzeba używania tego rodzaju środków może wynikać z różnych przyczyn. Osoby starsze chcą przedłużyć swoją sprawność i poszukują ulgi w licznych dolegliwościach. Ludzie młodzi oczekują cudownego działania środka, jak z kolorowych reklam, które sugerują, że odpowiedni środek może odmienić ich życie. Chcą być sprawni, energiczni, spokojni i szczęśliwi. W efekcie często używają wielu środków jednocześnie. Producenci odpowiadają na to zapotrzebowanie produkując i reklamując kolejne środki łagodzące różne dolegliwości fizyczne i psychiczne. Wiele osób sięga po środki zmniejszające napięcie wewnętrzne, stres, zdenerwowanie, ból, niepokój i zniechęcenie. Jednak ceną za dobre samopoczucie, mocny sen i spokój może być uzależnienie.

W ostatnich czasach nastąpił znaczny wzrost zainteresowania działaniem leków oraz wzrost ich spożycia. Wiele osób przytłoczonych tempem współczesnego życia, przemęczonych psychicznie i fizycznie szuka ukojenia i komfortu psychicznego w coraz to nowych środkach. Skłonność do używania leków może wynikać z różnych przyczyn. Osoby starsze robią to z powodu licznych dolegliwości i obawy o własne zdrowie. Ludzie młodzi poszukują lepszego samopoczucia i lepszej sprawności, bez ponoszenia wysiłku. Oczekują cudownego działania środka jak z kolorowych reklam, które sugerują, że odpowiedni lek może odmienić ich życie. Coraz więcej osób sięga po każdy lek, który jest w stanie zmniejszyć napięcie wewnętrzne, stres, zdenerwowanie, ból, niepokój i zniechęcenie. Coraz częściej także leki zastępują wśród młodzieży tradycyjne narkotyki lub są wstępem do ich zażywania. Wiele środków dostępnych bez recepty wywołuje stan odurzenia równy narkotykom. Jednak ceną za dobre samopoczucie, mocny sen, spokój i zabawę, jaką może zapłacić osoba szukająca tego w różnych lekach jest uzależnienie od nich – lekomania.

Przy dłuższym zażywaniu leków może wystąpić zarówno uzależnienie fizyczne jak i psychiczne. Substancja zażywana do tego stopnia wpływa na funkcjonowanie organizmu, że zmniejszenie dawki lub przerwanie zażywania może wywołać liczne dolegliwości fizyczne i psychiczne, zwane zespołem abstynencyjnym.

Uzależnienie od leków obejmuje w znacznym stopniu kilka grup leków: są to głównie środki nasenne, uspokajające, przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, pobudzające a, także przeczyszczające. Ryzyko uzależnienia od leków występuje u osób, które z powodu różnych schorzeń takich jak: bezsenność, bóle głowy, nerwobóle, stany lęku i niepokoju, depresje, nerwice itd. musiały przyjmować leki wpływające na poprawę nastroju i samopoczucia.

Jedną z najistotniejszych cech zależności lekowej jest narastający przymus zażywania i trudności w funkcjonowaniu bez leków. Zmusza to osoby uzależnione do zdobywania pożądanego leku za wszelką cenę, często z niemałym wysiłkiem. Lekomania powoduje szereg negatywnych zmian w funkcjonowaniu człowieka zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Powoduje stopniową degradację psychiczną, umysłową, zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu: kłopoty z pamięcią, koncentracją, myśleniem, uczeniem się. Osoba uzależniona coraz gorzej radzi sobie z trudnościami, codziennymi obowiązkami, własnymi emocjami.

Niebezpieczeństwa płynące z lekomanii dotyczą zarówno negatywnego wpływu zażywanych w dużych dawkach leków jak i występujących miedzy różnymi lekami interakcji. Stosowanie różnych środków jednocześnie może być przyczyną niebezpiecznych dla zdrowia powikłań włącznie z utrudnieniem rozpoznania poważnych chorób i opóźnieniem właściwego leczenia. Szczególnie prawdopodobne jest to w przypadku nadużywania środków przeciwbólowych, które mogą usuwać objawy różnych chorób.

Uzależnienie od leków uspokajających, nasennych, przeciwbólowych lub innych jest tak samo poważną chorobą jak uzależnienia od innych substancji zmieniających świadomość: alkoholu, narkotyków. Osoba uzależniona zwykle nie jest w stanie sama przerwać brania ze względu na coraz większy przymus psychiczny zażycia leku oraz bardzo dotkliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia objawy abstynencyjne. W takim przypadku detoksykacja, czyli odtrucie powinno zawsze przebiegać pod opieką lekarza. Osoba uzależniona oprócz odstawienia leków powinna korzystać z terapii uzależnienia gdyż jedynie kompleksowe leczenie, zarówno ciała jak i psychiki, gwarantuje powrót do całkowitej sprawności i trwałą trzeźwość.

Leki najczęściej stosowane w celu odurzenia się lub uzależniające

Aktualności

18
kwi
Wesołych Świąt

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składam wiosenne życzenia, aby w czas Święta Paschy w Waszych sercach, rodzinach i domach…

17
kwi
www.life4style.pl

http://life4style.pl/life4style/zdrowie-i-uroda/173-porady-ekspertów/8879-ibogaina-złoty-środek-czy-ściema.html   Pod tym linkiem możecie przeczytać ciekawy artykuł o IBOGAINIE.  Zapraszamy. Ekspertem, który wypowiedział się na jej temat jest…

23
gru
WESOŁYCH ŚWIĄT

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragniemy przesłać najserdeczniejsze życzenia. Niech nadchodzące Święta będą dla Was niezapomnianym czasem spędzonym bez…

Wykonanie: dobre piksele