Ośrodek trzeźwości
Leczenie lekomanii
Twoja droga do trzeźwości, zaczyna się w miejscu,
w którym właśnie jesteś.

Lekomania

Lekomania, zależność lekowa lub lekozależność to uzależnienie od środków farmaceutycznych, które może wywoływać różne objawy fizyczne i psychiczne. Osoba uzależniona zażywa leki bez wskazań lekarza i często w zbyt dużych dawkach, co może prowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci. Lekomania obejmuje kilka grup leków, do których należą: środki nasenne, uspokajające i przeciwbólowe oraz pobudzające i przeczyszczające. Uzależnienie od leków jest równie poważną chorobą, jak alkoholizm, czy narkomania i wymaga specjalistycznego leczenia.

Objawy uzależnienia od leków

O lekomanii możemy mówić wówczas, gdy osoba zbyt często sięga po leki, przedłuża okres ich stosowania i przyjmuje je w zbyt dużych dawkach. Osoba uzależniona sięga również po leki mimo wiedzy o ich szkodliwych skutkach ubocznych. Jest to choroba, która w początkowej fazie może być trudna do zdiagnozowania, gdyż bardzo łatwo jest przeoczyć moment, w którym lek przestaje spełniać swoje zadanie i zaczyna siać spustoszenie w organizmie. Osoba uzależniona jest przekonana, że nie może funkcjonować bez danego leku, którego odstawienie może wywołać zespół abstynencyjny.

Zespół abstynencyjny

Częste przyjmowanie leków skutkuje przyzwyczajeniem się organizmu do danej substancji psychoaktywnej. Nagłe odstawienie środka przez osobę uzależnioną może wywołać tzw. zespół odstawienia leków, którego najczęstszymi objawami są: problemy ze snem, drgawki, lęk i niepokój, problemy z apetytem oraz obniżony nastrój. Mogą wystąpić również objawy grypopodobne i psychotyczne, jak omamy i halucynacje. Osobę uzależnioną od przyjmowania leków cechuje także chwiejność emocjonalna. Nie należy rozpoczynać leczenia lekomanii na własną rękę, ani odstawiać leków gwałtownie z uwagi na ryzyko poważnych powikłań.

Najpopularniejsze leki uzależniające

Do najbardziej popularnych leków uzależniających zaliczane są leki przeciwbólowe oraz uspokajające. Leki przeciwkaszlowe przyjmowane w znacznie większej ilości niż ta zalecana na ulotce, również mogą powodować uzależnienie, ponieważ zawierają substancje takie jak pseudoefedryna, kodeina, czy dekstrometorfan. Przy dłuższym zażywaniu tych leków może wystąpić zarówno uzależnienie psychiczne, jak i fizyczne. Również jednoczesne przyjmowanie różnych leków może poważnie zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Istnieje wiele leków o silnym działaniu uzależniającym.

Leki najczęściej stosowane w celu odurzenia się lub uzależniające

Aktualności

05
maj
Fajni, zabawni, elokwentni – na trzeźwo. Sprawdź, co daje odwyk i terapia

Alkoholik sięga po używkę nie tylko w chwilach słabości. W pewnym momencie zaczyna mu się wydawać, że tak naprawdę z…

22
kw.
Czym jest syndrom DDA?

Syndrom DDA to skrót, chodzi o syndrom dorosłych dzieci alkoholików. Mamy tu do czynienia z utrwalonymi schematami działania, które wynoszone…

20
kw.
Jak skutecznie porzucić uzależnienie?

Uzależnienie się od nikotyny czy alkoholu jest procesem, który bardzo ciężko odwrócić. Niesie za sobą poważne konsekwencje. Począwszy od niemiłego…

Wykonanie: dobre piksele